Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Kırsal Kalkınmada Kadının Rolü' toplantısı, Erbeyli Mahallesi Düğün Salonunda yapıldı. Toplantıya, İncirliova Kaymakamımız Adem ÜNAL, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa BİRCAN, AK Parti İncirliova İlçe Başkanı Kazım GÜNAYDIN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat MORAN, Halk Eğitim Merkez Müdürü Vehbi GAZAİOĞLU, Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu personeli, Erbeyli Mahalle Muhtarı İsmail AKÇA ve kursiyerler katıldı.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün organize ettiği ve İncirliova Halk Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa açılan elde sabun yapma kursuna 18 kadın katıldı. Kursa katılan bayanlara, Sertifika belgeleri Kaymakamımız Adem ÜNAL tarafından verildi. Kaymakamımız kursiyerlere yaptığı konuşmasında, 'Aydın'da ve Türkiye'nin birçok yerinde artık köy diye bir şey kalmadı. Köy kalmayınca köylü kadını diye bir şey de kalmadı. Şehirde yaşayan bir kadın nasıl her şeyden yararlanıyorsa kırsal kesimde yaşayan kadınlar da her şeyden yararlanıyor. Ticaretle uğraşan kadınlar, şimdi aldıkları kursla güzel güzel sabunlar üretecekler. Kadınların bu tür meslekleri öğrenmesi onlar için çok faydalı olacaktır' dedi.

Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Fatma Ulu, toplantıya katılanlara, 20 dakikada sabun yapmayı uygulamalı olarak gösterdi. Ulu, evde yapılan sabunların malzemesini elde etmenin kolay olduğu kadar yapmasının da çok kolay olduğunu belirtti.

Bu tür çalışmalarda proje üretenlerin, TKDK tarafından hibe ile destekleneceği ifade edildi.