Sayın Kaymakamımız Ediz SÜRÜCÜ 19.11.2015 tarihinde İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Enstitü Müdürü Selim ARPACI kuruluşun faaliyetleri ve altyapı iyileştirmeleri hakkında bilgi vermiştir. Selim ARPACI; Umurlu ve İncirliova' daki bahçelerle birlikte kuruluşun toplam 324 dekar arazisi olduğunu, Merkez İşletmede kampüs alanında elektrik, su, atık su, yol gibi altyapı ve üst yapıların yenilendiğini ayrıca 4 adet laboratuvar ve 2 adet hizmet binasının tekrar düzenlendiğini belirtti.
Yapılan incelemelerde yeni yapılan 100 kişilik toplantı salonu, incir üretim parselleri, deneme bahçeleri ve Gıda Teknolojileri Laboratuvarı yerinde görüldü. Çiftçilerin daha kaliteli ve verimli incir üretebilmeleri için yapılan araştırmalardan çeşit geliştirme (melezleme) ve sulama projeleri hakkında arazide bilgilendirme yapıldı.
Gıda Teknolojileri Laboratuvarında incirde aflatoksini azaltmak amacıyla yapılan bir araştırma projesinin deneylerini inceleyen Sayın SÜRÜCÜ, yeni ürün geliştirmeye yönelik siyah kuru incir, kurutma fırınında kurutulmuş taze incir cipsi ve gıda güvenliğini artırmaya yönelik elektro aktive su kullanımı ve incir - sağlık ilişkisini ortaya koymaya yönelik yürütülen çalışmalar hakkında Laboratuvarda proje çalışanları Gıda Yüksek Mühendisi Ramazan KONAK ve Zir. Yük. Müh. Nilgün TAN' dan bilgi aldı.
Sayın Kaymakamımız Ediz SÜRÜCÜ; siyah kuru incirin ve incir cipsinin üreticiler için alternatif ürünler olabileceğini ve sektörün bu tarz yenilikçi çalışmalara ihtiyacı olduğunu belirterek başarılı çalışmaları nedeniyle tüm Enstitü çalışanlarına ve Araştırma Enstitü Müdürü Selim ARPACI' ya teşekkür etti.