İlçemizde ödüllü 'Yöresel Zeytinyağlılar, Ot Yemekleri ve Tatlılar' Festivali düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda İncirliova Belediyesi, İncirliova Kent Konseyi ve S. S. Erbeyli Akçeşme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından ortaklaşa düzenlenen festival, yoğun katılımla gerçekleşti. Üç kategoride toplam 36 kişinin yarıştığı festivalde,

Jüri başkanlığını İncirliova Belediye Meclis Üyesi Şevki Can yaparken jüri üyeleri de şu isimlerden oluştu; İncirliova Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat TARHAN, İlçe Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürü Murat MORAN, İlçe Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Bilkay ÇETİNKAYA, Halk Eğitim Müdürlüğü Aşçılık Öğretmeni Hamiyet ARPACI, İncirliova Muhtarlar Derneği Başkanı Mukadder YÜKSEL ve Acarlar Mahalle Muhtarı Metin DEMİR.

İlk kez bu yıl düzenlenen 'Yöresel Zeytinyağlılar, Ot Yemekleri ve Tatlılar Festivali'ni, Hıdrellez Bayramıyla birlikte kutladıklarını belirten İncirliova Belediye Başkanı Gürşat KALE, konuşmasında; 'İncirliova'da ilk kez Hıdrellez Bayramımızla beraber hanımlarımızın güzel el emeklerini, güzel tatlılarını da insanlarımızla buluşturmak, kıymetlerimizi hep beraber görüp paylaşmak adına böyle bir etkinliği düzenledik. Çalışmaları güzel bir organizasyonla gerçekleştiren belediye personeli ve kent konseyi üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum. Böyle bir etkinliğin bundan sonra İncirliova sosyal hayatında birliğimizi beraberliğimizi göstermek lezzetlerimizi burada yaşayan, dışarıda olan insanlarımızın bu lezzetleri tatmak için İncirliova'ya konuk olmalarını temin etmek üzere İncirliova'da böyle bir etkinlikle bir araya gelmiş olduk.'

İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü; İncirliova'nın tanıtımı için İncirliova'daki sosyal hayatın renklenmesi için İncirliova'nın Aydın'da ekonomideki sosyal kültürel hayattaki son zamanlardaki gelişmesi, TUİK verilerine göre nüfus artış hızı en yüksek ilçe olan İncirliova'nın hak ettiği değeri, hak ettiği marka şehir değerine kavuşabilmesi için bizlerin bu tarzda etkinliklere destek vermesi lazım. Bu etkinliğin geleneksel hale getirilerek, İncirliova'nın tanıtımına katkı sağlanmasını ümit ediyorum.' dedi.

Konuşmalarının ardından İncirliova Belediyesi Halk Oyunları Ekibi folklor gösterisi sundu. Daha sonra yarışmaya geçildi. Jüri üyelerine sırasıyla zeytinyağlılar, ot yemekleri ve tatlılardan ikram edilerek görüntü ve sunum puanı verilmesi istenildi. Festivalde yemek yarışması devam ederken, protokol üyeleri ve davetliler de yarışmaya katılan yemeklerden tattılar.

Yarışmada, zeytinyağlılar kategorisinde Muhsine ÇETİNKAYA iç baklalı enginar isimli yemeğiyle birinci olurken, Hüsniye ÖZEFE asma yaprağında zeytinyağlı enginar kapamayla ikinci, Saliha KAYA ise enginar kavurmasıyla üçüncü oldu. Ot yemekleri kategorisinde Meryem SALMAN ısırgan otu çevirmesiyle birinci, Cemile TÜRK tarhana soslu karışık ot yemeğiyle ikinci, Ayşe ÇOBANOĞLU pancar taratoruyla üçüncü seçildi. Tatlılar kategorisinde cevizli incirli baklavayla Nurgül TEPEDÜZÜ birinci, Mehtap AKTEMUR incir dolmasıyla ikinci, Merve KARADEVECİ muhallebili incir tatlısıyla üçüncü oldu.

Tüm katılımcılara katılım belgesi verilirken; dereceye girenler, protokol üyeleri tarafından içerisinde çeyrek altının da yer aldığı çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.