18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitleri Anma gününün 101. Yıl dönümü İlçemizde düzenlenen programla anıldı.

Törene; Sayın Kaymakamımız Ediz SÜRÜCÜ, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Ahmet KURT, İncirliova Belediye Başkan Vekili Şevki CAN, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Şehit yakınları, Gaziler, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

İlçemiz Cumhuriyet Meydanın' da Atatürk Anıtı'na çelenk koyma töreniyle başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kıdemli Başçavuş Ertan YILMAZ' ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Ardından protokol üyeleri, şehit aileleri ve gaziler ile birlikte Park İncirliova'da gerçekleştirilen kahvaltıda bir araya geldi.

Ahmet Çallıoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan programla, İncirliova Spor Lisesi Konferans Salonun' da devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Hamza Ünal Cengiz, Çanakkale Zaferi' nin vatan sevgisinin zirvesi olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: 'Çanakkale Zaferi bir ruhtur, adanmışlıktır ve vatan sevgisinin zirvesidir. Annesinin, 'Git oğul; ya gazi ol, ya şehit' diyerek cepheye gönderdiği Mehmetçiğin, dünyaya kahramanlık tarihini yeniden yazdırdığı bir savaştır. Çanakkale, ülkemiz üzerinde dış mihrakların güçlerini birleştirerek haince oynanan bütün oyunlara rağmen, sarsılmaz bir bütünlüğümüzün köklerinin yeşerdiği bir yerdir.'

Tarih Öğretmeni Metin Gülmez, gençlere şu sözlerle hitap etti. 'Hiç bahane üretmeden çalışan, çalışan ve sadece çalışan bir gençlik düşünüyoruz. Şarkıları ağlayarak ve hüzünle dinlerken İstiklal Marşı'nı gülerek dinleyen bir gençlik istemiyoruz. Biz vatana duyduğu sevgiyi tüm benliğiyle yaşayan, yürekleri her seferinde bu toprakları bize bırakanlara minnet borcuyla çarpan bir gençlik istiyoruz' dedi.

Ahmet Çallıoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından; Çanakkale konulu sunum, Çanakkale Oratoryosu ve zeybek gösterisi sunuldu. Programda 24 öğrenci tarafından hazırlanan "Çanakkale Oratoryosu" salonu dolduran şehit yakınları ve gazilere duygu dolu anlar yaşattı.

Tören sonunda; Sayın Kaymakamımız Ediz SÜRÜCÜ ve protokol üyeleri, Şehit yakınları ve Gazilerle beraber hatıra fotoğraf çekiminin ardından son buldu.